For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Jak bezpečně nakupovat a prodávat

 Zodpovědné nakupování

  1. Nejbezpečnější forma nákupu přes inzerát je osobní předání na veřejném a bezpečném místě, aby bylo možné zkontrolovat skutečný stav inzerovaného zboží.
  2. Pokud není možné osobní předání, doporučuji si nechat balíček zaslat na dobírku prostřednictvím Zásilkovny. Zásilkovna Vám totiž umožní balíček otevřít a zkontrolovat jeho obsah přímo na místě a případně ho zaslat zpět odesílateli. U České pošty toto není možné, balíček Vám sice bude doručený, ale jeho obsah můžete zkontrolovat až po zaplacení a mohlo by se stát, že Vám místo zaplaceného zboží přijde něco úplně jiného. Pokud bude inzerent argumentovat tím, že má s dobírkou špatné zkušenosti, můžete cenu za dobírku zaslat předem na jeho bankovní účet. V případě, že by se jednalo o podvod, tak namísto pár stovek či tisíc, přijdete pouze o pár desítek korun.
  3. Google umožňuje vyhledávání podle nahraných obrázků. Díky tomu si můžete ověřit, že obrázek není stažený z jiných webových stránek (Ebay, Poshmark …). Abyste měli jistotu, požádejte inzerenta o zaslání dalších fotografií, kam Vám napíše svoji přezdívku, ať víte, že inzerent zboží skutečně má.
  4. Přečtěte si hodnocení inzerenta a případně zkuste jeho nick vyhledat na internetu (pozor i v případě kladných hodnocení se nemusí jednat o tatáž osobu).
  5. Při podezřele nízké ceně buďte obezřetní – může se jednat o padělek  (případně inzerent vyfotí originál, ale Vy dostanete padělek). Také se může jednat o podvod už od samého počátku.
  6. Pokud se jedná o značku, která se často padělá, požádejte o kopii pokladního dokladu.
  7. Peníze posílejte pouze na bankovní účet, jehož vlastníka banka zná. Peníze nikdy neposílejte prostřednictvím anonymních online peněženek (PayPal, Blesk peněženka) ani prostřednictvím Western Union nebo podobných služeb!
  8. Pozor, ověřená emailová adresa ani telefonní číslo není zárukou důvěryhodnosti prodávajícího. Přesto je vhodné inzerenta kontaktovat telefonicky – podvodníci tento způsob komunikace nemají v oblibě.

Pokud se stanete obětí podvodu a inzerent přestane po zaslání peněz na účet úplně komunikovat, nahlašte uživatele provozovateli serveru, aby jeho účet zablokoval a obraťte se na policii. Je totiž pravděpodobné, že nejste jedinou obětí.

Ochrana pro inzerenty

V prvním případě si musíte položit zcela jednoduchou otázku: Proč by cizinec hledal zboží na českém bazaru a proč by platil vysoké poplatky za doručení, když v ostatních státech fungují bazary také. Je to celé jeden velký nesmysl a podvod, jak z Vás pod různými záminkami vymámit peníze. Něvěřte tomu, že zboží nelze v dané zemi koupit a proto Vás dotyčný královsky přeplatí. Je to jen způsob, jak Vás náležitě navnadit a oškubat. Pokud je odpověď na Váš inzerát psaná lámanou češtinou nebo rovnou anglicky, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o podvod a ve Vašem zájmu je lepší vůbec nereagovat. Berte na vědomí, že i když bude chtít cizinec zaslat zboží třeba jen do Německa i do ČR, tak může používat prostředníka, který mu předmět přepošle třeba do Nigérie.

Podvodníci používají smyšlené záminky a snaží se vyvovalat časovou tíseň (dárek k narozeninám, odcestování z ČR a návrat do vlasti …) a donutit Vás k odeslání zboží bez rozmyslu a bez toho, aniž by peníze dorazily na Váš účet. Případně podvodník zkusí vylákat peníze z Vás a dokud budete peníze posílat, bude Vás krmit dalšími a dalšími báchorkami. Níže uvádím nejčastější průběh podvodného jednání.

Podvodník požádá o Vaše bankovní údaje s tím, že Vám zašle potvrzení o provedení platby a bude se dožadovat okamžitého odeslání zboží (ještě než se peníze skutečně objeví na Vašem účtě). Potvrzení bude s největší pravděpodobností falešné. Takových dokumentů si můžete třeba ve Photoshopu vykouzlit neomezeně. Může se stát, že potvrzení bude i pravé, ale uvědomte si, že zadanou transakci lze ihned po jejím provedení stornovat, čímž získá podvodník potřebné potvrzení, ale peníze ve skutečnosti z banky neodejdou. U některé z bank by se teoreticky mohlo stát, že požadavek na provedení transakce byl sice zadaný, podvoník si vytvoří potřebný printscreen, ale na účtě není dostatečný zůstatek, aby bylo možné transakci provést. Už jsem se setkala i s případem, kdy podvodník tvrdil, že byla transakce provedena, ale jeho banka čeká na potvrzení o odeslání zboží, aby peníze uvolnila na Váš účet, což je holý nesmysl. NIKDY NEZASÍLEJTE ZBOŽÍ PŘEDEM A POČKEJTE, AŽ VÁM BUDOU PENÍZE SKUTEČNĚ PŘIPSÁNY NA ÚČET.

Pokud zboží neodešlete a nakupující začne být agresivní a vyhrožovat Vám udáním na policii, FBI, Interpol, trestním stíháním a podobně, protože jste od něj ÚDAJNĚ získali peníze (které na účtě ve skutečnosti nemáte) za zboží, které jste neodeslali, jednoduše dále nereagujte.

Dalším častý podvod spočívá v tom, že se z Vás podvoníci budou snažit vymámit peníze. Ptáte se jak? Řekněme, že budete nabízet zboží za 150 EUR o které má podvodník eminentní zájem. Podvodník by Vám mile rád zaplatil, ale jeho banka bohužel neumožňuje zaslat nižší částku než 200 EUR. Proto Vás podvodník požádá, jestli mu můžete zaplatit rozdíl 50 EUR předem, aby Vám mohl poslat částku 200 EUR. Nejčastěji po Vás bude chtít peníze zaslat prostřednictvím Western Union. Proč právě tahle společnost? Peněžní převod lze vyplatit příjemci ve velmi krátké době a po vyplacení peněz obvykle nelze od společnosti Western Union požadovat jejich vrácení, ani pokud byl převod důsledkem podvodu. Dotyčná osoba si navíc může peníze vybrat bez nutnosti doložit totožnost a pro policii se stane dopadení podvodníka téměř nemožné. Může se také stát, že dotyčný bude požadovat zaplacení administrativních poplatků a jiných nesmyslů. Použijte selský rozum a řekněte si, že vy prodáváte, proto nic nebudete platit!

Existuje i jiný způsob, jak z Vás dostat peníze. Podvodník může tvrdit, že za zboží zaplatil, což Vám může doložit podvodným printscreenem, s tím že omylem poslal větší částku a bude se dožadovat jejího okamžitého vrácení přeplatku. Pokud tak neučiníte, bude Vám vyhrožovat s tím, že se věcí bude zabývat FBI nebo policie. Od policie či FBI Vám může dokonce přijít i podvodný email. Vy žádné peníze na účtě sice nemáte, ale jako slušní lidé nechcete mít zbytečné problémy a platbu raději odešlete, na což podvodník spoléhá. Podobný průběh může mít i podvod s tím, že po Vás bude zájemce požadovat zaplacení kurýra, který zboží doručí.

Mějte na paměti, že podvodníci mají založené podvodné emaily, které se tváří jako email ze skutečné banky, platební brány či od PayPal, který Vás bude informovat o zpracování transakce, odeslání transakce a podobně. Zfalšování odesílatele emailu i emailu samotného je totiž velmi jednoduchou záležitostí a vždy se řiďte jen tím, co říká Váš bankovní účet. Nikdy neklikejte na odkazy z emailů – podvodníci mohou mít založené i celé podvodné stránky, které se budou tvářit jako platební brána a jejich cílem je, abyste do nich zadali údaje k Vaší platební kartě nebo abyste zadali přihlašovací údaje k Vašemu internetovému bankovnictví, které v obou případech využití k vybílení Vašeho účtu.

V žádném případě neakceptujte platební metody, jimž nerozumíte a které neznáte. Nezkládejte si kvůli prodeji žádné účty a neakceptujte ani šeky, které Vám banka na počkání neproplatí. Na proplacení šeku musíte čekat měsíc až dva a pokud se ukáže, že byl šek nekrytý, zaplatíte bance pokutu za poskytnutí nekrytého šeku k proplacení. Ani přijetí platby pomocí PayPal není bezpečné. Pokud v rozporu s pravidly odešlete zboží na jinou než oficiální adresu na účtu PayPal, zájemce může uvést, že byl jeho účet zneužitý a Vy, jako osoba, která porušila smluvní podmínky a zboží zaslala na jinou adresu, budete muset peníze vrátit. Peníze budete muset vrátit i v jiných případech, pokud příjemce uvede, že zboží bylo poškozené nebo že vůbec nedorazilo …

Top